Haber

Cumalıkızık, ‘BM En İyi Turizm Köyü Geliştirme Programı’na seçildi

Cumalıkızık, ‘BM En İyi Turizm Köyü Geliştirme Programı’na seçildi

BURSA – Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı Cumalıkızık Mahallesi, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından ‘2022’de Dünyanın En Yeterli Turizm Geliştirme Köyü’ programına seçildi.

Osmanlı kırsal mimarisinin ilk örneklerinden biri olan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Cumalıkızık, 57 üye ülkenin gösterdiği toplam 136 köy arasından dünyanın en uygun turizm köyleri arasına seçildi. Cumalıkızık, 180’i halen kullanımda olan ve bir kısmı korunup onarılan toplam 270 konut ile Osmanlı dönemi konut dokusunu günümüze taşıyan güzide mahallelerden biridir.

Cumalıkızık halkı olarak karardan çok memnun olduklarını vurgulayan Cumalıkızık Muhtarı Emin Yavuz, “Kararla birlikte köyümüzde güzel şeyler olacak. Yabancı turist sayısı artacak. turist sayısı Köye gelen turist sayısında belli bir artış var.

Köy sakini Nevin Aktaş, “Köyümüzün BM tarafından en iyi köy seçilmesinden memnuniyet duyduk. Köyümüz UNESCO’ya resmen aday gösterildi. Bu karardan sonra köyümüzün daha fazla turist çekmesini temenni ediyoruz. Bu karar bizi çok etkiledi.” çok mutlu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu