Haber

Kamerun hükümeti, Kanada’nın Anglofon krizinde arabuluculuğunu reddetti

Kamerun hükümeti, Kanada’nın ülkedeki Anglophone (İngilizce konuşulan) krizinin çözümünde rol oynayacağını açıklamasının ardından ayrılıkçılar ile hükümet arasında herhangi bir arabulucu görevlendirmediğini açıkladı.

Kamerun Hükümet Sözcüsü Emmanuel Rene Sadi, Anglofon ayrılıkçılarla yaşanan krizin çözümü için hiçbir yabancı ülke veya yabancı kuruma arabuluculuk rolü verilmediğini açıkladı.

Sadi, Kamerun hükümetinin 2019 yılında başlatılan “ulusal diyalog” sürecinde alınan kararları uygulamaya devam edeceğini vurguladı.

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, 21 Ocak’ta Kanada’nın Anglofon krizinde değerli bir rol oynayacağını söyledi ve çatışmaya dahil olan gruplarla barış sürecine girmek için hükümet arasında anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Joly ayrıca, barış ve güvenliği teşvik etme ve demokrasi ve insan hakları temellerini güçlendirme taahhüdü çerçevesinde barış sürecini kolaylaştırma görevini kabul ettiklerini kaydetti.

İngiliz krizi

Kamerun’un Anglofon Güney ve Kuzey Batı bölgesindeki okullara ve mahkemelere hükümetin İngilizce bilmeyen öğretmen ve hakim atamasına tepki olarak 2016’nın son aylarında bölgede gösteriler başladı ve Anglofon krizi patlak verdi.

Ayrılıkçı gruplar, ülkenin 1961’de federalizme geçişinin yıl dönümü olan 1 Ekim 2017’de “Ambazonia” adında sembolik bir devlet kurduklarını duyurdular ve resmi dilin İngilizce olduğunu ilan ettiler.

Anglofon krizi sırasında ordu ile ayrılıkçılar arasında çıkan çatışmalarda son verilere göre en az 6 bin kişi hayatını kaybetti, 800 bin kişi yerinden oldu, 40 bin kişi de komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu