Teknoloji

Uyku yardımı uygulamaları çalışıyor mu?

Uyku Sıfırlama Uyku yardımı adı verilen uyku yardımı uygulamasının yapımcıları, bunun ilaç kullanmadan daha fazla ve daha yeterli uyku almanıza yardımcı olabileceğini savunuyor. Aslında, birçok örnek uygulama aynı argümana sahiptir.

Sleep Reset’in arkasındaki yapımcıların da bu iddiayı kanıtlayacak bir çalışmaları var. Arizona Üniversitesi Uyku ve Sağlık Araştırma Programından bir grup araştırmacı Uykudaki Sınırlar Hakemli bir dergide bir makale yayınladı. Madde, ortalama katılımcının uyku süresini en az 44 dakika artıran Sleep Reset uygulamasının kullanıldığı 12 haftalık bir programın sonuçlarını gösterir.

Araştırmaya göre gece altı saatten az uyuyanların uyku süresi uygulama sayesinde 85 dakika arttı. Ayrıca yattıktan sonra 30 dakika uyuyamayan katılımcılar için bu süre %53 oranında azaldı. Ve sık sık uykuya dalmak için bir saat geçirenler, uyanık kaldıkları süreyi yüzde 41 oranında azaltabildiler. Ortada, gece boyunca üç defadan fazla uyananlar, gece boyunca iki kat daha az uyandıklarını fark ettiklerini söylediler. Araştırmacılar, katılımcıların neredeyse yarısının programı tamamladıktan sonra uygulamayı kullanmayı bıraktığını söylüyor.

Çalışma, üç ay boyunca standartlaştırılmış bir müfredat izleyen 30 ila 60 yaşları arasındaki 564 kişiyi (yüzde 65’i kadın) içeriyordu. Uyku Sıfırlamasını olması gerektiği gibi kullandılar. Uyku koçları, uygulama içi mesajlarla onlara kişiselleştirilmiş önerilerde bulundu ve ilerlemelerini uygulama içinden takip etti.

Uyku Sıfırlama’yı kullanmak için kullanıcının, aldıkları uyku türü ve hangi bahislerde sorun yaşadıkları hakkında bir dizi soruyu yanıtlaması gerekir.Ayrıca amaçlarının daha dinlenmiş hissetmek veya daha genç görünmek olduğunu belirtmeleri istenir.

Sleep Reset’in etkili olduğu araştırma sonuçlarında açıkça belirtilmiştir. Uygulama, Stanford ve Mayo gibi en iyi uyku klinikleri tarafından kullanılan aynı bilimsel olarak kanıtlanmış yöntemleri kullanır. Ayrıca Sleep Reset’in uykusuzluk için bilişsel davranışçı terapi temelli teknikler gibi bilimsel stratejiler kullandığı ve kullanıcılara davranışsal zamanlama, ışığa maruz kalma ve gevşeme konularında koçluk yaptığı belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu